PHPYazılım

PHP’nin array_chunk() İşlevi İçin Kullanım Örneği

PHP içerisinde array işleme fonksiyonları çok gelişmiş bir yapıdadır. Bir çok fonksiyon ile array işleme yapılır. Yazımızda bahsedeceğimiz fonksiyon array_chunk() işlevidir. Bu fonksiyon bir diziyi belirli boyutlarda parçalara böler. Yani, bir dizi ve parçalama boyutunu alır ve bu boyuta göre diziyi parçalara ayırır. Bir örnekle açıklayalım,

<?php
// Örnek bir dizi oluşturalım
$dizi = array("Elma", "Armut", "Muz", "Üzüm", "Portakal", "Çilek", "Karpuz");

// Diziyi parçalara bölelim, her bir parça 3 eleman içerecek
$parcalanmis_dizi = array_chunk($dizi, 3);

// Parçalanmış dizileri ekrana yazdıralım
foreach ($parcalanmis_dizi as $parca) {
  echo "Parça:";
  foreach ($parca as $eleman) {
    echo " $eleman";
  }
  echo "<br>";
}
?>

Bu kod, örnek bir diziyi alır ve bu diziyi 3 elemanlık parçalara böler. Sonrasında her bir parçayı ekrana yazdırır. Bu örneğin çıktısı şu şekilde olacaktır.

Parça: Elma Armut Muz
Parça: Üzüm Portakal Çilek
Parça: Karpuz

array_chunk() işlevi, dizi elemanlarını parçalara bölerken, son parçanın belirtilen boyuttan daha küçük olabilir, çünkü her zaman son kısım kalan veriyi alır.

Orjinal doküman linki için tıklayınız.

PHP fonksiyonlarını incelemeye devam etmek, diğer fonksiyonların ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için lütfen burada bulunan linke tıklayınız.

Teşekkürler.

Oğuzhan ÖZDEMİR

19 Ocak 1991 Bursa doğumlu Bilgisayar Mühendisiyim. Codeigniter, Kotlin, Android, MySQL ve iOS uygulamalar geliştiriyorum. Web kısmında CSS, HTML, JavaScript, jQuery konularına hakimim. Mayıs 2017 tarihinde Maltepe/İstanbul oradan da Çorlu /Tekirdağ'a giderek askerlik görevimi tamamladım. 2018 Mayıs ayında Bursa'da Durmazlar Makina Sanayi ve Tic. A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzman Yardımcısı olarak işe başladım. İletişim: ogzhnozdmr@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.