HTML/CSSjQueryTasarımWebYazılım

jQuery Nedir?

jquery-görsel

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere jQuery’den bahsedeceğim. jQuery, John Resing tarafından 2006 geliştirilmiş bir kütüphanedir. Şuan büyük bir geliştirici ekibine sahip olan jQuery açık kaynak kodlu bir Java Script (JS) kütüphanesidir. Bu kütüphane ile sayfalardaki animasyonlar açısından Flash’a alternatif olarak görünmektedir. Ayrıca slaytlar, tab menüler ve foto galeriler yapmakta mümkün.

CSS kullanarak web uygulamalar üzerinde geniş çaplı görsel nesneler üretilebilmektedir. Farklı tasarımlar, renkler, yazı tipleri ve daha fazlası.. jQuery ile bu işlemleri bir adım daha ileri götürmek mümkün. Yapılan web uygulamalarında farklı görsel animasyonlar ile siteye dinamik bir görüntü katılabilmektedir. Bunun en güzel ve en kolay yöntemi jQuery kullanımıdır.

jQuery günümüzde kullanımı çok yaygınlaşmıştır. Küçük boyuttaki kütüphane dosyası , az kod, hız, performans ve kullanım kolaylığı ile Flash’ın önüne geçmiştir. Geniş döküman kaynağı ile jQuery kütüphanesi web uygulama geliştiricileri için mutlaka öğrenilmesi ve kullanılması gerekmektedir. jQuery’i en kolay ve en net öğrenebileceğiniz kaynak kendi resmi sitesinde bulunan dökümanlarıdır. Bu dökümanda her bir metodun içeriği kullanımı ve örnekleri bulunmaktadır. Devam eden yazılarımızda buradan bunları inceleyeceğiz.

Şimdi sayfamıza jQuery sitesinden indirdiğimiz jquery-1.12.0.min.js (linkten kopyalayabilirsiniz.) dosyasının import edilmiş kod bloğunu gösterelim.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="en">
<head>
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset=UTF-8">
  <title>jQuery Nedir?</title>
  <script type="text/javascript" src="js/jquery-1.9.1.js"></script>
</head>
<body>
  
</body>
</html>

Burada import ettikten sonra jQuery kütüphanesini kullanmaya başlayabiliriz. Örnek kullanımı ve devamı için bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.. İyi çalışmalar.. 🙂

Oğuzhan ÖZDEMİR

19 Ocak 1991 Bursa doğumlu Bilgisayar Mühendisiyim. Codeigniter, Kotlin, Android, MySQL ve iOS uygulamalar geliştiriyorum. Web kısmında CSS, HTML, JavaScript, jQuery konularına hakimim. Mayıs 2017 tarihinde Maltepe/İstanbul oradan da Çorlu /Tekirdağ'a giderek askerlik görevimi tamamladım. 2018 Mayıs ayında Bursa'da Durmazlar Makina Sanayi ve Tic. A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzman Yardımcısı olarak işe başladım. İletişim: ogzhnozdmr@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.