Sosyal

Engelleri Kaldırmak

Engelli olmak bir seçim değil, bir imtihandır, bu imtihanı geçebilmek ise yalnızca engelli kişiye mi özeldir? İsyan etmemesi, hayatını devam ettirebilmesi yeterli midir onun engelsiz dünyası için? Aksine bu imtihanı geçmek hepimizin asli görevidir, o insana engelsiz bir dünya sunabilmek gerektiğinde onun yerine kendimizi koyabilmek. Engelli diye tabir ettiğimiz onlar mı engelli? Yoksa Selam, sabah, hâl, hatır soracak kadar işaret dilini öğrenmeyen, hep zaman bahanesi gösterip boş zamanlarımızı boş şeylere harcayan bizler miyiz? Engelli insanların dünyasındaki belkide tüm engelleri kaldıracak şey bizim öğrenme isteğimiz. Muharrem gibi binlercesi, daha fazlası, hak etmez mi selam almayı, bir hatada özür dilenmeyi kendi dillerince.. İşlerimize engel olduğunda öğrendiğimiz İngilizce, Fransızca, Almanca mı zor, yoksa bir insanın dünyasını güzelleştirecek işaret dilini öğrenmek mi?

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinde dolaşan Samsung Türkiye katkılarıyla hazırlanmış “Muharrem’e engelsiz bir gün yaşatmak için..” amaçlı videoyu gördüğümde yazmak istedim bu satırları. Belki de birçoğumuzun üzerinde aynı etkileri oluşturdu. Umarım bu etki kısa ve geçici olmaz. Tüm engellilere Allah’tan şifa diliyorum.

Samsung Türkiye “Muharrem’e engelsiz bir gün yaşatmak için..”:

https://www.youtube.com/watch?v=l4SeYOtOqw0

 

Oğuzhan ÖZDEMİR

19 Ocak 1991 Bursa doğumlu Bilgisayar Mühendisiyim. Codeigniter, Kotlin, Android, MySQL ve iOS uygulamalar geliştiriyorum. Web kısmında CSS, HTML, JavaScript, jQuery konularına hakimim. Mayıs 2017 tarihinde Maltepe/İstanbul oradan da Çorlu /Tekirdağ'a giderek askerlik görevimi tamamladım. 2018 Mayıs ayında Bursa'da Durmazlar Makina Sanayi ve Tic. A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzman Yardımcısı olarak işe başladım. İletişim: ogzhnozdmr@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.