CodeigniterMySQLPHPVeritabanı

ONLY_FULL_GROUP_BY Hata Çözümü ( Error Solve )

Arkadaşlar selamlar,

Son günlerde çalışmalarım esnasında daha önce karşılaşmadığım bir hata ile karşılaştım.

Çözümü için biraz uğraştım ancak sonra bir şekilde böyle bir çözüm yolu olduğunu buldum.

Öncelikle hatanın belirtilme şeklini göstermek istiyorum. Yaptığınız bir SELECT işleminde GROUP BY geçiyor ise bu hatayla karşılaşma ihtimaliniz olacaktır. Önce hatayı gösterelim.

“Erro Number : 1055

Expression #6 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column ‘dbname.tablename.field’ which is functionally dependent on columns in GROUP BY with sql_mode=only_full_group_by”

Burada yapılması gereken veritabanı server’da bulunan yönetim panelinde değişkenler içerisinde only_full_group_by değişkenini silmek olacaktır.

Çözüm 1 :

SET GLOBAL sql_mode=(SELECT REPLACE(@@sql_mode,’ONLY_FULL_GROUP_BY’,”));

Burada bulunan sorguyu server’da çalıştırmanız yeterli olacaktır. Burada only_full_group_by değişkenin içinde herhangi bir değer bırakmıyor onu temizlemiş oluyor. Aynı işlemi şu şekilde de gerçekleştirebilirseniz.

Çözüm 2 :

phpmyadmin içerisinde only_full_group_by değişkenini silebilirsiniz.

phpmyadmin -> localhost

Değişkenler (variables) sekmesine tıklayalım.

Arama Kısmına  : sql_mode yazalım.

Listelenen verilerde sql_mode düzenlemeyi açalım ve ONLY_FULL_GROUP_BY bilgisini kaldıralım.

Kaydedip çıkabiliriz, sorunumuz çözülmüş olacaktır. 🙂

Codeigniter, Kotlin, Android, Bootstrap, JS, JQuery hakkında sorularınızı sorabilir, cevaplarını yazı olarak paylaşabiliriz. 🙂

İyi çalışmalar. 🙂

Oğuzhan ÖZDEMİR

19 Ocak 1991 Bursa doğumlu Bilgisayar Mühendisiyim. Codeigniter, Kotlin, Android, MySQL ve iOS uygulamalar geliştiriyorum. Web kısmında CSS, HTML, JavaScript, jQuery konularına hakimim. Mayıs 2017 tarihinde Maltepe/İstanbul oradan da Çorlu /Tekirdağ'a giderek askerlik görevimi tamamladım. 2018 Mayıs ayında Bursa'da Durmazlar Makina Sanayi ve Tic. A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzman Yardımcısı olarak işe başladım. İletişim: ogzhnozdmr@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.