Genel

Terminal’de özel kısayol nasıl oluşturulur?

Terminal kullanımı sırasında sık sık kullanılan komutlar zamanla el alışkanlığı sağlarken bu komutları yazmak yerine kısa yollar ile hızlıca yerine getirme ihtiyacı doğurmaktadır. Bu gibi durumlar için terminalde kısayol oluşturma işlemleri ile çözüm bulabilirsiniz. Haydi başlayalım, öncelikle Terminal uygulamasını açıyoruz.

Uygulama açıldıktan sonra kısa yolların ekleneceği dosyayı açıyoruz. (Yazının devamında bu dosyayı açmak için kısayol ekleyeceğiz.)

open ~/.bash_profile

Komutu çalıştırdığınızda ‘Dizinde dosya bulunamadı!’ şeklinde bir hata alırsanız şu komutu çalıştırarak dosyayı ilk kez oluşturabilirsiniz.

touch ~/.bash_profile

!! NOT : Mac ve Linux sistemlerinde touch komutunu kullanarak yeni dosya oluşturabiliriz. Kullanımı şu şekilde:

touch filename

Eksik olan dosyayı oluşturduktan sonra artık ilk komut ile tekrar dosyayı açabiliriz.

open ~/.bash_profile

Artık açılan dosyaya editör üzerinden istediğimiz komutu kısayol olarak verebiliriz. Kısayol olarak vermek istediğimiz komut ve kısayolu şu şekilde tanımlıyoruz.

Örneğin yukarıda da bahsettiğim gibi “open ~/.bash_profile” komutunu kısayola verelim ve artık terminalde obp yazdığımızda bu komut çalışsın.

NOT : Kısayolları eklerken dosyanın en son satırından devam etmeniz önerilir.

Kısayol ekleme standardı şu şekildedir, “alias shortcut=”komut””.

#Kısayolları düzenlemek ve bash profile ı açmak için eklenen kısayol
alias obp="open ~/.bash_profile"

# işareti ile eklenen notlar yorum satırı olacağından hem yazdığınız satırın ne işe yaradığını hem de düzenli tutulmasını sağlar. Bu yüzden eklemeniz tavsiye edilir.

Kısayollarımızı belirledikten sonra kaynağımızı yenilemek için şu komutu çalıştırıyoruz ve artık kısayollar aktif olarak kullanıma hazır olacaktır.

source ~/.bash_profile

Yukarıdaki örnekte obp yazdığımızda artık bash_profile dosyasına erişim sağlamış olacağız. Bu komutu şu şekilde çalıştırdığımızda sayfa gelecektir.

obp

Komutlar hakkında bilgi almak istiyorsanız, bir sonraki Terminal yazımıza kadar şuradan bilgi alabilirsiniz. Soru ve görüşleriniz için takipte kalın.

Hoşçakalın.. 🙂

Oğuzhan ÖZDEMİR

19 Ocak 1991 Bursa doğumlu Bilgisayar Mühendisiyim. Codeigniter, Kotlin, Android, MySQL ve iOS uygulamalar geliştiriyorum. Web kısmında CSS, HTML, JavaScript, jQuery konularına hakimim. Mayıs 2017 tarihinde Maltepe/İstanbul oradan da Çorlu /Tekirdağ'a giderek askerlik görevimi tamamladım. 2018 Mayıs ayında Bursa'da Durmazlar Makina Sanayi ve Tic. A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzman Yardımcısı olarak işe başladım. İletişim: ogzhnozdmr@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.