Genel

PHP array_change_key_case fonksiyonu ne işe yarar?

array_change_key_case() işlevi, bir dizinin anahtarlarının büyük harfle veya küçük harfle değiştirilmesine olanak tanır. Bu işlev, bir dizi alır ve anahtarları büyük harfe veya küçük harfe dönüştürür, ancak değerlerde bir değişiklik yapmaz.

Bir örnek ile görelim,

<?php
// Örnek bir dizi oluşturalım
$dizi = array(
    "ad" => "John",
    "SOYAD" => "Doe",
    "Yaş" => 30,
    "email" => "john.doe@example.com"
);

// Dizideki anahtarları küçük harfe dönüştürelim
$dizi_kucuk_harf = array_change_key_case($dizi, CASE_LOWER);

// Yeni diziye erişelim ve içeriğini ekrana yazdıralım
foreach ($dizi_kucuk_harf as $anahtar => $deger) {
    echo $anahtar . ": " . $deger . "<br>";
}
?>

Bu kod, önceki diziyi alır ve tüm anahtarları küçük harfe dönüştürür. Sonra yeni diziyi ekrana yazdırır. Çıktı şu şekilde olur:

ad: John
soyad: Doe
yaş: 30
email: john.doe@example.com

array_change_key_case() işlevi, dizi anahtarlarını büyük harfe dönüştürmek için CASE_UPPER sabitini veya küçük harfe dönüştürmek için CASE_LOWER sabitini kullanır. Bu şekilde, dizinin anahtarlarını büyük veya küçük harfe dönüştürebilirsiniz. Teşekkürler.

Oğuzhan ÖZDEMİR

19 Ocak 1991 Bursa doğumlu Bilgisayar Mühendisiyim. Codeigniter, Kotlin, Android, MySQL ve iOS uygulamalar geliştiriyorum. Web kısmında CSS, HTML, JavaScript, jQuery konularına hakimim. Mayıs 2017 tarihinde Maltepe/İstanbul oradan da Çorlu /Tekirdağ'a giderek askerlik görevimi tamamladım. 2018 Mayıs ayında Bursa'da Durmazlar Makina Sanayi ve Tic. A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzman Yardımcısı olarak işe başladım. İletişim: ogzhnozdmr@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.